Jump to content
nFo

Ce nu merita cumparat

Recommended Posts

Exista "materiale" care ne plac si le cumparam : exemplu : http://musictorrents.org/index.php?/topic/39-testat-apoi-cumparat/

Dar exista si cateva care ori nu ne plac suficient ori nu le folosim atat de des incat sa fim tentati de o licenta.

 

Eu tot testez

WinRAR ... Nu merita pentru ca exista alternative free (7zip) si aplicatia nu se blocheaza daca nu o inregistrezi dupa primele 30 de zile

PhotoShop ... Nu merita pentru ca-l folosesc rar... doar sa editez din an in paste cate o poza png cu fundal "transparent" 

Xilisoft Video Converter... Nu merita pentru ca-l folosesc rar... pentru videoclipurile intoarse de pe telefon :)) (stiu ca pot face asta si de pe telefon... dar am mai multe optiuni cu xili)

Windows OS... Nu merita pentru ca... stiti voi de ce.

 

Jocuri / Filme ... In special cele noi... se ruleaza o data sau de doua ori si apoi se sterg

Seriale ... Nu merita pentru ca banii principali i-au facut in momentul in care au rulat initial pe post. Reluarile ar trebui sa fie gratis :))

 

Voi ce testati si nu cumparati ? 


Stai chill...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa parerea mea:

1. Nici un player video/multimedia cu licenta, gen Mirillis splash Pro si toate celelalte asemanatoare. Exista alternativa mult mai buna si free: Media Player Classic+LAV Filters+madVR.

2. Muzica de pe iTunes => calitate proasta + sistem "infect" de DRM.

3. Microtranzactiile la asa zisele jocuri "free".

Share this post


Link to post
Share on other sites

DLC-uri si continutul bonus al unelor jocuri. Asta se practica din ce in ce mai mult, seful cel mare fiind EA.

 

(astea se includ in) Season Pass de la PlayStation... 


Stai chill...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa parerea mea:

1. Nici un player video/multimedia cu licenta, gen Mirillis splash Pro si toate celelalte asemanatoare. Exista alternativa mult mai buna si free: Media Player Classic+LAV Filters+madVR.

2. Muzica de pe iTunes => calitate proasta + sistem "infect" de DRM.

3. Microtranzactiile la asa zisele jocuri "free".

Ok, nici eu nu dau banii pe ce ai enumerat tu, dar tin sa te contrazic TOTAL. Splash PRO nu se poate compara cu niciun alt player video la momentul asta, dupa parerea mea. Cu Splash`ul merg destul de ok fisiere m2ts, BR-urile originale, MPC nu reda la fel de bine ca Splash`ul. La calitatea imaginii si la fluiditate e imposibil sa compari MPC cu Splash.

In ceea ce priveste fisierele m4a, melodiile de pe iTunes, de curiozitate poti sa cumperi, sau sa descarci, o melodie in format m4a iTunes si sa o convertesti in FLAC. Daca vei verifica fisierul FLAC convertit din melodia descarcata de pe iTunes vei vedea ca Audiochecker spune ca melodia este CDDA cu probabilitate de 100%. Albumele 'Mastered for iTunes' au o calitate aproape la fel de buna ca melodiile de pe variantele fizice, unii spun ca sunt chiar lossless, varianta sustinuta si de programe gen Audiochecker.

 

Cred ca inainte sa comentezi aiurea ar trebui sa testezi calitatea lucrurilor respective

Edited by UnN3cunoscut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vei verifica fisierul FLAC convertit din melodia descarcata de pe iTunes vei vedea ca Audiochecker spune ca melodia este CDDA cu probabilitate de 100%.

 

Audiochecker mai dă și rezultate eronate, nu trebuie să te bazezi 100% pe ce zice el, cel mai bine este să verifici (și) spectogramele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, nici eu nu dau banii pe ce ai enumerat tu, dar tin sa te contrazic TOTAL. Splash PRO nu se poate compara cu niciun alt player video la momentul asta, dupa parerea mea. Cu Splash`ul merg destul de ok fisiere m2ts, BR-urile originale, MPC nu reda la fel de bine ca Splash`ul. La calitatea imaginii si la fluiditate e imposibil sa compari MPC cu Splash.

In ceea ce priveste fisierele m4a, melodiile de pe iTunes, de curiozitate poti sa cumperi, sau sa descarci, o melodie in format m4a iTunes si sa o convertesti in FLAC. Daca vei verifica fisierul FLAC convertit din melodia descarcata de pe iTunes vei vedea ca Audiochecker spune ca melodia este CDDA cu probabilitate de 100%. Albumele 'Mastered for iTunes' au o calitate aproape la fel de buna ca melodiile de pe variantele fizice, unii spun ca sunt chiar lossless, varianta sustinuta si de programe gen Audiochecker.

 

Cred ca inainte sa comentezi aiurea ar trebui sa testezi calitatea lucrurilor respective

Splash Pro foloseste post-procesare pentru a-ti da impresia de o calitate si o fluiditate mai buna. Ceea ce vezi tu nu reprezinta imaginea reala, foarte asemanatore sunt si SmartTv-urile acelea cu TrueMotion si tot felul de "inventii" menite sa manipuleze consumatorul. Personal, eu sunt un fan al continutului lossless/raw, adica vreau sa vizionez ceea ce a vrut regizoul si directorul de imagine sa-mi "arate" si aici intra madVR in actiune.

Cat despre muzica de pe iTunes ma refeream la fisierele lossy, nu ca cele lossless ar mai bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...