Jump to content
SilverSurfer

RDS Digi Net Fiberlink 1000

Recommended Posts

Vreau sa-mi schimb providerul de net si m-am orientat la oferta de la RDS.

Spuneti-mi si mie cateva pareri, care are asa ceva, se merita? La ce viteza ajunge uploadul pe international? Cu cat descarcati in medie?


y21fol.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe ''International '' cum ii zici tu, ajunge la 3,7 MB up,nu conteaza ca e Fb100/200/500/1000 .

 

Ca sunt si exceptii,dupa cum vezi in semnatura la mine,asta e alta poveste.

 

Iar FB1000 se merita daca ai toate cele 3 servicii de la ei pe acelasi nume , ca sa ai reducerea de 10 lei,sa platesti FB1000 la pret de FB500.


rds.png oAfhFpXj.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am cel mai mic abonament de la ei, Fiberlink 100 care costa 29 lei. In Romania cea mai mare viteza de upload/download a fost de 11 mb/s. Extern, la download am prins 6 sau 7 si upload cam tot pe acolo, 5, 6 etc.. Eu sunt multumit de aceste viteze si nici nu vreau mai mari, tine mai mult hard disk-ul.


I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
To see me lookin' back at you

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am cel mai mic abonament de la ei, Fiberlink 100 care costa 29 lei. In Romania cea mai mare viteza de upload/download a fost de 11 mb/s. Extern, la download am prins 6 sau 7 si upload cam tot pe acolo, 5, 6 etc.. Eu sunt multumit de aceste viteze si nici nu vreau mai mari, tine mai mult hard disk-ul.

 

Cel mai mic abonament la ei este Fibelink  50 (persoane fizice, ca pt juridece parca e 15), probabil ai toate serviciile de la ei si de aprox 2 luni ti-au dublat viteza la fiberlink 100, s-a dublat viteza pentru abonatii ce au 3 servicii la ei (internet, telefonie, televiziune). Si eu tin la harduri, dar au venit de la rds peste mine si daca tot am toate serviciile de la ei (la net fiberlink 100 la 39 lei s-a dublat la 200 mb la aceeasi bani), am un router gb, mai doua harduri cu 5400 rtm, dau pe ele cu 23,5 down si sigur duc fara probleme

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu eram client Globtel care a fost cumparat de rcs rds prin 2008-2009 si asa am ramas. Am de la ei net + TV la 54 lei.


I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
To see me lookin' back at you

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, de la RDS se merita sa alegi abonamentul de 500MB. Viteza de download e perfecta pentru un HDD normal de 7200rpm, uploadul e la fel ca la abonamentul de 1000MB si pretul este foarte bun. Insa daca momentan esti abonat la provider care iti ofera o viteza mai buna de upload eu iti recomand sa nu-l schimbi. Din nefericire, in Romania cei de la RDS detine monopolul si isi permit sa limiteze uploadul dupa bunul plac. Insa si asa nu ar trebui sa ne plangem, fata de alte tari stam bine si cu downloadul si cu uploadul si nu in ultimul rand cu pretul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt la Masive Telecom din vara lui 2008. Vitezele sunt bune spre foarte bune. N-am de gând să mă mut la RDS prea curând, având în vedere faptul că pe extern oferă doar 30 Mbps upload, chiar și cu Ungaria.E bătaie de joc...eu cu conexiunea actuală fac upload cu 440 Mb/s pe ncore, pe fostul site de filehosting multiupload.nl făceam upload cu 100 Mb/s-300 Mb/s...cu anumite servere din S.U.A cu 60-120 Mb/s...rds e mare dar totuși e încă prea mic din cauza limitărilor. Peste ocean, google deja a implementat 10 Gbps în Manhattan la nivel corporate, urmează extinderea serviciului pentru home useri în următorii ani.La noi...majoritatea tot cu 30 Mbps...wtf?!?


3678182622.png3678187660.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuzati-ma ca va intreb, dar ce dumnezeu faceti cu mai mult de 100mbps upload?

 

Daca ai sti pe cate trackere au cont si cat trafic fac nu ai mai gandi asa.


I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
To see me lookin' back at you

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Maharet: Nu inteleg ce vrei sa-mi demonstrezi cu poza aia. Daca te referi la raportul de viteza download/upload  din momentul respectiv, tot nu vad de ce te plangi. Puteai la fel de bine sa ai un bottleneck in momentul respectiv din placa de retea sau din HDD.

 

Abonamentul gigabit in forma actuala este suficient ca sa-ti mentii o ratie decenta pe orice tracker cu avantajul ca astepti 10 minute in loc de o ora pentru un bluray. Va zic asta si eu ca detinator. Daca aveti seedbox-uri sau servere acasa si vreti uploadati cate 1TB pe zi, exista abonamente si pentru voi, doar ca nu la rubrica de consumeri.

 

LE: Vad ca ati dat ca exemplu google fiber. Intr-adevar abonamentul respectiv are 1gbps upload, insa nu cred ca ati vazut articolele in care persoanele care exagerau cu upload-ul au primit scrisori acasa in care li se recomanda sa treaca pe un abonament business.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evidențiam în swarm utilitatea unei conexiuni gigabit reale în momentul în care unicul seeder are o viteză de upload foarte mică.Eu am upload gigabit acasă, pentru Ro, Hu, Bg și decent spre foarte bun cu restul țărilor din lume. Plătesc un pic mai mult decât ar costa un abonament RDS, dar sunt mulțumit, am întotdeauna ceea ce plătesc.


3678182622.png3678187660.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probleme mai am din când în când, din cauza pc-ului mai mult, e luat în 2009, chiar cu ssd și 12 GB Ram, nu pot să pun de exemplu la download odată vreo 5 torente de 45 GB fiecare, cu unul singur de 45 și vreo 5-6 de 350 MB-1,3 GB îmi merge bine, nu dă disk overload :)


3678182622.png3678187660.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

În cazul ăla, tipul probabil voia și el să urce ceva ca să facă trafic pe cont, să nu ia disable pentru inactivitate. Altfel, problema e destul de mare...în general, uploadul e limitat la o anumită valoare...cam peste tot...eu nu înțeleg de ce, uite alt exemplu, cu 14 € lunar ai 20 Gbps download 20 Gbps upload și 3 TB trafic...cam tot atât plătesc pe gigabitul meu de acasă, poate un pic mai mult....și acum întrebarea: de ce un seedbox decent e mai ieftin și de 20 de ori mai rapid decât un abonament gigabit @ home? Mai devreme sau mai târziu, până în 2020 viteza va fi 1 Gbps la nivel mondial și 20 Gbps metro...tendințele merg întotdeauna spre evoluție... iar prețurile, vor fi din ce în ce mai mici pe măsură ce numărul conexiunilor foarte rapide va crește. Niciodată, în domeniul ăsta, nimic nu e destul, nimic nu e prea mult, mereu e loc de mai bine. ;)


3678182622.png3678187660.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai mic abonament la ei este Fibelink 50 (persoane fizice, ca pt juridece parca e 15), probabil ai toate serviciile de la ei si de aprox 2 luni ti-au dublat viteza la fiberlink 100, s-a dublat viteza pentru abonatii ce au 3 servicii la ei (internet, telefonie, televiziune). Si eu tin la harduri, dar au venit de la rds peste mine si daca tot am toate serviciile de la ei (la net fiberlink 100 la 39 lei s-a dublat la 200 mb la aceeasi bani), am un router gb, mai doua harduri cu 5400 rtm, dau pe ele cu 23,5 down si sigur duc fara probleme

Cel mai mic abonament la rds - net e Digi Popular 20 Mbps, care costa 15 lei*

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk for Android!

Share this post


Link to post
Share on other sites

COMUNICAT DE PRESA 08 Ianuarie 2016

 

 

Incepand de astazi, 8 ianuarie 2016, RCS & RDS reduce tarifele serviciului de internet Digi Net pentru clientii noi persoane fizice cu pana la 10 lei/luna pentru pachetele de servicii Digi Net Fiberlink 300, Digi Net Fiberlink 500 si Digi Net Fiberlink 1000, ajungand astfel la tarife lunare cuprinse intre 29 lei si 45 lei (TVA inclus). In acelasi timp, compania anunta noile pachete din oferta Digi Net Mobil denumite Digi Net Mobil Activ si Digi Net Mobil Activ Plus cu preturi de 10 lei/luna (TVA inclus), respectiv 25 lei/luna (TVA inclus) care le vor permite utilizatorilor sa navigheze pe internet la viteze 3G si 4G.

 

DrCJh9s.png


Stai chill...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cu dus intors sa treci de la FL300 la 500 la acelasi pret, s-ar merita doar pentru viteza de upload, cea de download deja e nesemnificativa ,cine are strick si il foloseste,nu face nici o branza sa treaca la FL 500 la 39 si sa dai 10 lei pe stick.


rds.png oAfhFpXj.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...