Jump to content

Music Torrents ORG uses cookies. Read the Privacy Policy for more info. To remove this message, please click the button to the right:    I accept the use of cookies

Photo

SSD

• Please log in to reply
27 replies to this topic

#21 RR2

RR2

Membru

• Members
  • PipPip
  • 20 posts

Posted 16 December 2014 - 11:48 PM

Eu unul n-as folosi SSD-ul ca spatiu de stocare, pe langa scrierile multe mai intervine si lipsa de spatiu liber necesar pentru overprovisioning (care-i urca durata de viata) si care in final va duce la durata de viata semnificativ mai mica.

O solutie eleganta (daca nu folosesti constant unitatea optica) e un HDD caddy, care permite instalarea unui hdd in locul unitatii optice, si o unitate optica externa pt cd/dvd, in cazul in care va fi nevoie de ea. Eu unul nu am mai folosit un cd/dvd drive de peste 2 ani si nu pot sa spun ca am avut nevoie.

Am studiat si solutia propusa de tine, dar in cazul meu nu e buna. 

Folosesc unitatea optica destul de des avand in vedere ca laptopul despre care vorbim e atat pentru munca cat si pentru acasa.

Acum ma uitam pe **-shop, in 19.12 l-am primit si instalat.. dupa 1 an (fara 3 zile) de utilizare, treaba sta asa:

Drive Health Status: Good

Total Bytes Written: 3.14 TB

ops.jpg

#22 Trancesr

Trancesr

Experimentat

• Members
  • PipPipPipPip
  • 140 posts

Posted 01 January 2015 - 01:34 PM

ceva pareri despre asta? :) http://www.emag.ro/f...g/pd/E357NBBBM/

il foloseste cineva?...sau ceva asemanator?

30ttqpt.jpg

#23 maharet

maharet

Maestru

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 253 posts

Posted 06 January 2015 - 10:57 PM

Am eu varianta de 60 de gb în râșnița actuală de care scap prin Aprilie. :) Tot ce pot să îți spun e că se simte diferența de la hdd la ssd, mai ales pe sistemul ăsta mai vechi, altfel, dacă vrei un ssd bun, ar merge un samsung pro.Kingstonul ăsta e de buget, își face treaba. Îl am din aprilie anul trecut, e la fel de ok și acum, numai că am pus pe el windows și cam atât, nu-l forjez cu alte chestii.
Posted ImagePosted Image

#24 nFo

nFo

Legenda

• Administrators
  • 1,382 posts
  • LocationBehind you...

Posted 07 February 2015 - 12:59 PM

avand in vedere ca ma lasa hdd-ul (C:/) (cu diagnostic clar de la acronis si cateva backup-uri failed)

am luat lot la cimITir, am dat comanda de coliva si de inlocuitor next-gen 

GNbc.png

si la nici 24 de ore dupa comanda... am gasit la o noua oferta

yQbc.jpg

si ca sa fie treaba adevarata... azi ssd-ul costa 199$ + Shipping & Handling: $14.51 Shipping speed : AmazonGlobal Expedited Shipping = 214.5 USD

Sellerul este Amazon = si am inima impacata cu garantia... pentru ca e authorised internet reseller Samsung

GNKMsCM.png

ps. primele 2 comenzi... aveau shipping free @ usa - dar plateam costurile de forwarding (~12 USD) sa l livreze pana la destinatia reala ;)

ps#2. de ce nu am cumparat direct de la amazon us... pentru ca forwarding address este intr-un stat in care amazon nu are depozit... si plateam in plus 20$ taxe (degeaba) 

Stai chill...

#25 nFo

nFo

Legenda

• Administrators
  • 1,382 posts
  • LocationBehind you...

Posted 13 June 2015 - 11:11 AM

nah belea... pretul e acum 177 USD

http://www.amazon.co.../dp/B00OAJ412U/

Stai chill...

#26 nFo