Jump to content
nFo

De ce nu mai rasar trackere peste noapte

Recommended Posts

A fost o vreme(a) cand fiecare vroia sa-si faca tracker. Nu era tel mai mare de atins decat sa fii Owner. Erai GOD si trasneai pe oricine cand vroia e-penisul tau. 

Era acum >4 ani moda asta. Mai toate ciupercile erau trackere hostate pe hi2.ro sau pe alte hosturi gratuite. Umpleai bara de bookmark-uri in fiecare saptamana cu noi link-uri.

Entuziasmul Ownerului de tracker disparea cam dupa cateva saptamani. Ori realiza ca treaba cu torrentele nu e o munca usoara si rapida, ori se enerva din cauza comentariilor de pe forum, ori il banau hostingul pentru continut cu copyright. Nu dura mai mult de 2 luni pana cand se inchideau acele ciuperci *virtuale.

 

Acum, avem noi generatii de utilizatori care, teoretic, sunt mult mai favorizate din punct de vedere tehnologic.

Webhosturile sunt mult mai numeroase, ieftine si mai generoase in trafic. 

Sursele trackerelor sunt acum mult mai bine optimizate, cu teme deja implementate in variantele basic si a caror tutoriale video de instalare sunt la un google-search distanta.

Programatorii sunt mult mai des intalniti, prin prisma faptului ca "informatica" nu mai este o disciplina de invatamant futurista. 

 

In practica cred ca vorbim de cel putin 3 factori, datorita carora nu mai rasar trackere peste noapte: 

1. Nu mai exista dorinta de a face sharing (intr-un nou loc). Noua generatie se complace cu trackerele existente deja, ori nu simte nevoia sa faca sharing, ori e prea comoda.

2. Serviciile de streaming media (desi foarte inapoiate din pdv al calitatii si continutului) sunt accesibile oricui. Ma refer atat financiar (abonamente foarte ieftine) cat si la nivel de competente it (trebuie doar sa dai 1 click sa vizionezi : in loc sa - 1. dai download torrent - 2. open/start torrent - 3. asteapta sa se descarce complet torrentul - 4. open/play media file)

3. Comunitatea pe care asteptai sa o gasesti pe un tracker, cea care iti impartaseste pasiunea, a fost inlocuita foarte usor de miile de grupurile de pe facebook sau pe forumurile sau blogurile de specialitate. 

 

Da, nu mai rasar trackere peste noapte. Da, poate ca e lucru care denota seriozitate. Da, poate ca o sa se mareasca atat de mult salariile incat sa ne cumparam copyright-media cu sacul. 

 

Da, timpurile se schimba... dar inca nu stim daca se schimba in bine.


Stai chill...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tin minte, ca incepusem sa am activitate pe 2-3 asemenea trackere (de 2-3 luni, poate nici atat)....Daca nu ma insel unul dintre ele se numea MetroTorrents. Se anunta a fi un tracker bun, un design placut, continut bun, etc, insa dupa ce am inceput sa imi iau treaba de uploader in serios, constant intr-o dimineata (cam dupa 2-3 sapamani de cand ma apucasem de treaba) ca trackerul a plecat intr-o vacanta neanuntata si nelimitata. Bineinteles nu a mai revenit niciodata. Asa am patit si cu altele (site-uri cu torrente), iar dupa astfel de experiente la un momentdat incepi sa iti dai seama ca e mai bine sa fii cel care descarca decat cel care incarca. Cred ca acum 4-5 ani, era o isterie cu astfel de site-uri....saptamana si trackerul ! Cum ai spus si tu, acum parca s-a mai potolit aceasta problema, cel putin in randul copiilor, spun "in randul copiilor" pentru ca multe trackere erau facute de persoane pana in 18 ani, de aici si faptul ca daca cereai admin si ii spuneai persoanei respective ca o sa ajuti la urcat continut, activitate pe forum, chat sau ce mai era, primeai Admin imediat, sau in cel mai rau caz Moderator. Nu cred ca o persoana care isi face un astfel de site sau oricare alt site cu "supusi", iti ofera un rang inalt doar asa, ca urci 2-3 filme si postezi niste abureli pe forum......sau cine stie, poate s-au mai intalnit cazuri.Tin minte ca eram acostat de fel si fel de indivizi (pe unele site-uri unde activam, sau imi luau id-ul de Mess [ce vremuri...s-a dus si Mess-ul ca si Mirc-ul]), pentru a face parte din echipa lor, pe trackerul lor, si tin minte ca primele intrebari ale mele erau daca nu cumva perosna in cauza tine serverul in propriul pc (asa cum faceau multi...iar la un mementdat PC-ul cedeaza, sau multi mergeau pe ideea: ZIUA - Open / NOPATEA - Down)...si/sau daca este un tracker serios si de viitor, pentru ca era aiurea sa muncesti 2-3 luni, sa urci torrente, sa dai Mass prin lista de Mess (ce amintiri), ca sa aduci useri si implicit sa ai seederi, leechers etc. Asa era inainte, insa timpurile se schimba ! P.S - Cati dintre voi, mai folositi sau ati folosit ODC, DCC+ etc?...eu stiu ca le-am lasat de vreo 5-6 ani !

 

P.S 2- O singura data am incercat sa imi fac un tracker, doar ca sa imi dovedesc ca sunt in stare, insa am esuat pe undeva, iar de atunci am decis sa fiu cel mai din spate.....

 

O zi frumoasa !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de ce ar fi necesar sa apara o multime de trackere peste noapte? Ca sa fie lumea imprastiata pe trackere fara activitate si cu cel mult 1-2 seederi / torrent. E mai bine asa, mai restranse, mai sigure si cu comunitatii solide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ok si asa.

Dar in 2014 au picat 2 trackere mari (de ale noastre) iar altele noi nu au rasarit... asta nu e un semn bun pentru viitor

sa nu uitam si de extremeshare....mi s-a parut un tracker destul de bun....daca nu ma insel sunt vreo 3 ani daca nu si mai mult de cand s-a anuntat inchiderea lui !

 

5txh8k.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un moment dat, lumea se mai şi plictiseşte. Cred că e mai bine să ai în bookmark 5-10 trackere cu peste 50k-100k torrente şi dacă e necesar şi 2-3 care au mai puţine dar oferă un conţinut de calitate decât să îţi faci cont pe orice tracker.


3678182622.png3678187660.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. lumea nu se plictiseste... ci doar imbatraneste (si ma refer la sysop+)

prioritatile devin altele (munca / familie / shopping in si pentru familie / vizite la parinti sau prieteni de familie) 

timp liber avem... cand la munca ne batem de musca (true story :P)

 

2. trackerele au fost si o forma de socializare pentru cei introvertiti dar cu capacitati peste nivel. 

mai nou, observ ca lumea isi impartaseste felul lor ciudat de a fi prin statusuri facebook / videobloguri youtube / vine-urile. 

 

3. practic nevoia de media digital / socializare / stiri it ... este satisfacuta prin alte canale (mai populare, mai specializate, mai rapide)


Stai chill...

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Il deschid si imediat toti spun ca e shit pt ca IPT e mai mare si iei IPT de pe toate cararile.

2.Vin useri numai sa isi faca cont si staff-ul sau fondatorii trebuie sa puna umarul o buna peroiada.

3.Multi dobitoci isi fac trackere generale fara pretime bun , fara continut exclusiv, se mai iau si de useri la cat sunt de prosti si se stinge trackerul ca o lumanare.

4.Unii tot au facut trackere pe care le-au inchis si deschis de 1000 de ori si au obosit de atata failure .

5. Altii se uita in jur si vad ca nu e de ei sau zona in care sperau ei s-a acoperit bine si renunta inainte sa faca ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lumea descarca inainte intensiv de pe net (de pe trackere si nu numai) muzica, filme, jocuri, A fost si este cumva generatia multora care vor si stiu ce e aia calitate, poate si a multor "colectionari"

 

Multi din cei ce vin acum nu au o pb prea mare sa bage direct un playlist cu muzica de pe youtube, radio online, chiar daca se aude prost, sau sa  se uite pe filme online. Nu conteaza ca sunt metode care ofera o calitate slaba, e mult mai comod si la indemana. Iar jocurile s-au mutat acum pe multe alte device-uri (console, tablete, telefoane...).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...