Jump to content
nFo

Audio Player pentru Acasa

Recommended Posts

In acest topic va invit sa spuneti daca aveti un player dedicat pentru redat muzica.

Un aparat (electrocasnic) la care ascultati playlistul favorit. 

Nu ma refer la ceasurile desteptatoare cu radio (setat pe kissfm / radiozu / radio21 - cu aceleasi 10 melodii pe ora).

  • Vreau sa mi spuneti daca aveti un casetofon functional.
  • Sau cd player cu radio / casetofon. Sau un cd player dedicat (1 disc sau multi disc).
  • Un player pentru placile de vinyl (pick-up / turntable).
  • Sau un clasic PC cu placa audio dedicata. 

 

In caz personal : folosesc exclusiv PC-ul care are o unitate optica compatibila Blu-Ray.

Sursa muzicala este colectia de muzica in format digital, sau cd-urile fizice pe care le am in casa (si am cateva)

 

PS. Ma bate gandul sa iau un vinyl player, doar de dragul de a fi hipster dar si pentru anumite teste audio (intre versiunea cd si versiunea vinyl a unor albume clasice : bitza / pacha man / grasu xxl / parazitii)


Stai chill...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momentan folosesc exclusiv PC-ul, dotat cu o Asus Xonar DX si un DAC/AMP extern pentru casti Fiio E10K. Mentionez ca PC-ul nu are unitate optica in dotare. Tot ce ascult este exclusiv in format digital (99% lossless, 16-44... asezonat cu putin 24-96 sau 24-192... + 1% mp3 shit).

 

Intr-un viitor (destul de indepartat probabil), vreau sa-mi fac si eu un sistem stereo dedicat cu un pick-up, receiver, boxe, etc. Momentan nu-mi permit sa cheltuiesc cateva mii de euro pentru cateva ore de auditie pe saptamana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca un mic update. Am gasit si cumparat la "okazie" o bucata de Pioneer PD-30K pd-30-k_gallery.jpg

Am renuntat (momentan) la vinyl player pentru ca am doar CD-uri in colectie. Playerele "audiophile" au niste preturi de speriat. Intretinerea si utilizarea lor necesita mult mai multa atentie si grija. Asa ca mai practic este un super-audio-cd-player :)). 

 

ps. si totusi... parca mi-as lua un AT-LP1240-USB pentru ca are o constructie solida, are cablu de date (pentru rip) si poate fi distractiv... in ciuda faptului ca nu este automat si nu este adresat publicului "audiophile" 


Stai chill...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa ca mai practic este un super-audio-cd-player :)). 

 

Daca ai SACD-uri, da. :) Suna bine jucaria?

 

Acel pickup e destinat mai degraba segmentului pro (DJ), din cate vad. Nu cred ca e cea mai buna alegere pentru acasa, desi e destul de interesant (mai ales ca pretul e oarecum omenesc).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am sacd uri dar am zis ca unitatea optică a player ului va fi mai rezistenta și mai flexibilă pe termen lung.

 

Pana la urma a fost un preț bun și m as considera foarte mulțumit dacă îl pot folosi măcar 2 ani.


Stai chill...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Casetofon nu am, in rest sunt de toate :)

 

Turntable - Hitachi HT-550, din 1979, direct drive (e preferabil transmisiei pe curea). E greu avand un platan si un sasiu masiv de lemn (avantajos contra vibratiilor). Are unul din cele mai bune brate (tonearm) din lume (de tip s-shape), bratul fiind iarasi o componenta foarte importanta vizavi de vibratii. Doza Nagaoka JT 322, cu diamant in taietura trapezoidala (Shibata, se "fixeaza" cel mai bine in santurule vinylului), nude diamond. Am cumparat-o din Germania, new old stock (nu se mai fabrica, din pacate ca orice lucru bun). Preampul e un Cambridge Audio Azur 640P.

 

2 CD playere stand alone din anii '80. Philips CD-960 si Sony CDP-337ESD, ambele fiind motorizate de celebrul DAC Philips TDA1541 care, la fel, nu se mai fabrica.

 

Ampliful e unul DIY, 2 x 30W, push-pull pe lampi new old stock din depozitul armatei. E facut de un prieten, nu de mine. Sunetul de lampa e cel mai pur. Desi 2 x 30W nu pare o putere mare, avand boxe (tot hand made) cu SPL mare, nu pot asculta muzica la un volum de peste jumatate, in sufragerie.

 

Pe doua PC-uri am placi de sunet mai serioase (E-MU 1616M si M-Audio Audiophile 192) iar pe al treilea o placa consumer (Asus Xonar Phoebus). PC-urile sunt sonorizate cu sisteme Edifier S730 si Logitech tot 2.1

 

Cred ca mai merita mentionat un sistem karaoke cu boxe active puternice, mixer si doua microfoane wireless, dedicat muzicii de petrecere. Se poate conecta la PC sau la orice sursa ce dispune de un jack obisnuit, are slot USB pentru memory stick sau HDD extern si slot SD Card. Efectul de ecou al microfonului e de mare senzatie, il face si pe Guta sa se rusineze iar pe Paleru sa bea tuica cu galeata :D   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...