Jump to content

Music Torrents ORG uses cookies. Read the Privacy Policy for more info. To remove this message, please click the button to the right:    I accept the use of cookies

Photo

Un kil de Beats, va rog...

beats teapa casti chinezesti marketing

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 nFo

nFo

Legenda

• Administrators
  • 1,303 posts
  • LocationBehind you...

Posted 21 June 2015 - 08:24 AM

feat_beats.jpg

Un inginer a demontat o pereche de căști Beats și arată cum sunt construite: plastic ieftin, componente lipite sau îmbinate cu clipsuri, eliminând șuruburile (care ar fi crescut manopera), dar cel mai rău este că difuzoarele sunt unele absolut banale, iar căștile cuprind câteva piese de metal ce nu au alt rol decât să le facă mai grele.

greutate_beats-620x238.jpg
Căștile mai grele par de calitate mai bună, așa că o treime din greutatea căștilor este dată de aceste bucăți de metal adăugate în interior. Un truc ieftin.

Componentele și asamblarea căștilor este estimată la aproape 17 dolari. Diferență până la prețul de raft de 199 dolari se regăseșțe în marketing, publicitatea masivă și un profit mare pentru companie. Asta nu mă surprinde, dar mă așteptam să fie de o calitate mai bună.

Așa se fac în prezent căștile respective. Apple a achiziționat Beats și sunt curios dacă în vreo 3 ani vom vedea îmbunătățiri la acest capitol, având în vedere totuși că Apple are o politică de a utiliza componente bune în hardware-ul lor.

Până atunci, oamenii vor cumpăra în continuare milioane de căști Beats pentru că aproape fiecare vedetă sport are unele pe urechi, la fel și muzicienii, iar compania și-a construit o imagine foarte cool. Nici nu pot da vina pe cumpărători, probabil că foarte mulți nu-și doresc cea mai bună calitate audio pentru banii disponibili, ci vor să fie văzuți căști Beats la fel de cool precum vedetele, dar dacă iese și ceva muzică din ele, e ok.

Citiți mai multe detalii pe Medium (via Gizmodo).

Articol preluat partial de pe nwradu.ro

• whothefuckisnelu likes this

Stai chill...

#2 Haplea

Haplea

Membru

• Moderators
  • PipPip
  • 36 posts

Posted 21 September 2015 - 12:48 PM

Lumea "buna" spune ca modelul Studio suna decent pentru pretul cerut, dar modelele "mai de jos" se stie ca nu sunt altceva decat niste porcarii de plastic cu pretul umflat. Apple a cumparat firma asta pentru imaginea pe care si-a creat-o prin marketing... pentru ca e in stare sa vanda produse mediocre la preturi premium. Nu cred ca va schimba ceva, ci pur si simplu va strange banii.

#3 nFo

nFo

Legenda

• Administrators
  • 1,303 posts
  • LocationBehind you...

Posted 24 September 2015 - 09:36 AM

Te as întreba dacă îți cumperi parfumuri născocite de vedete de moment sau de la o companie cu tradiție / vechime în domeniu?

Apoi gândește-te, acum 10 - 20 de ani, dacă exista Beats în rafturile headphones din magazinele cu echipamente audio?

Stai chill...

#4 Haplea

Haplea

Membru

• Moderators
  • PipPip
  • 36 posts

Posted 24 September 2015 - 10:21 AM

Nu exista, normal. E un brand inventat pentru a folosi numele si imaginea lui Dre. Nu e un brand traditional, nu e recunoscut pentru calitate, nu vinde produse pentru audiofili. Eu as spune ca vinde mai degraba articole vestimentare (castile Beats le iei ca sa le porti, nu neaparat sa le asculti). Trebuie sa recunoastem insa ca e un exemplu de business de succes.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users