Jump to content
Sign in to follow this  
Tavinho

Ultima carte citita

Recommended Posts

Bătrânul și marea - Ernest Hemingway - 9/10

 

O scurta nuvela in care este scoasa in evidenta vointa umana, ilustrata extraordinar in imaginea batranului Santiago. Lectura e usoara, cursiva si felul in care este povestita pur si simplu te face sa n-o lasi din mana. E prima carte de la Hemingway pe care o citesc. Sigur vor urma si altele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paulo Coelho - Învingătorul este întotdeauna singur 10/10

 

M-a impresionat la această carte felul în care Coelho reușește parțial să se apropie de stilul lui Dostoievski. Merită să o citiți.


3678182622.png3678187660.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Băi... ultima carte pe care am citit-o a fost acum vreo 5-6 ani, Jurnalul lui Mircea Eliade, care era de fapt o re-citire. Mi-amintesc că am citit-o în vreo trei luni (sînt două volume destul de groase), în funcţie de cum aveam chef, o pagină, două, mai multe...

Ce e interesant e că, lungindu-mă pe atîta timp, zi de zi cîte o pastilă (însemnările din jurnal sînt mai lungi sau mai scurte), la un moment dat mă simţeam de parcă îi eram companion, parcă eram alături de el pas cu pas.

Ce a fost foarte mişto ulterior, a fost că orice carte de eseuri de-a lui deschideam (am cumpărat tot ce s-a tradus la noi), cînd citeam cuprinsul ei, întregul volum parcă mi se deschidea în cap, pentru că ideile care îl preocupau pe Eliade deja le ştiam din Jurnal.

 

Tot de vreo 5-6 ani n-am mai intrat într-o librărie (uneori din motive financiare, dar nu de asta în primul rînd, ci pentru că, din anumite motive personale, eram încapabil să citesc o carte cap-coadă  - doar răsfoiam... - şi mă săturasem să devin colecţionar de cărţi pe care eram incapabil să le citesc).  Asta pînă astă vară cînd, după o grămadă de timp, am simţit nevoia să-mi iau două cărţi ale unei autoare care nici măcar nu trăieşte din scris (e farmacistă), dar care, citindu-i posturile pe blogul personal, mi-a retrezit atenţia asupra scrisului ca formă (vie) de exprimare (cumva tentat şi de posibilitatea de a o înţelege/cunoaşte mai bine, e drept).

Din păcate, n-am ajuns încă să le citesc - n-am avut încă liniştea pe care aş vrea-o ca să mă apuc de ele...

Dacă aveţi chef, vă recomand foiletonul „Bozyre” (e în desfăşurare), de pe blogul ăsta:  http://garapentrunoi.wordpress.com/

Eu, ca loser (în fine, discutabil :) ) de 45 de ani, pe lîngă faptul că-mi place felul în care scrie, mă încîntă faptul că văzîndu-şi zi de zi de job-ul personal, a reuşit să debuteze la 50 şi de ani (plus un al doilea volum, la vreun an distanţă), şi încă la o editură destul de cunoscută. E un model pentru mine... Pe sistemul: fă ce simţi, fii tu însuţi, lasă vrăjeala...

(Mamă, cît am scris...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luand exemplul lui newborn... mentionez, cu putina rusinica, :

Nu tin minte cand am citit (cap-coada) o carte.

Prefer informatia/povestile din surse digitale (ziare online) sau ecranizari (ca sa nu zic filme).

Profilul "educational" m-a saturat cu stiinte exacte si astfel dragostea de citit nu s-a prins de mine.

 

PS. Eu inteleg prin carte... un catalog de vreo 500 de pagini tiparite fata-verso cu scris mic (font

 

PS#2. Daca se pune... acum ~4 ani am comandat si rasfoit (cu interes) o versiune romaneasca de Kama Sutra. Dar avea poze, scris mare si pagini


Stai chill...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...