Jump to content
Sign in to follow this  
nFo

Iphone 6

Recommended Posts

De zgarieturi... n ar fi problema avand in vedere ca de la iPhone 5 (de atunci stiu eu) au inceput sa puna dupa lentila camerei un scut extern de "safir" ("geam" anti-zgarieturi - ca la ceasurile decente... de mana)

 

De crapat... exista sanse, dar asta se rezolva cu o "husa" chinezeasca.... sau una "recomandata" de Apple (doar nu credeai ca ti ai luat telefon... si nu ti baga pe gat si niste accesorii)


Stai chill...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Au lansat 2 modele. 6 si 6 plus cu diferenta de display si baterie intre ele.

In UK la liber sunt cam asa:

iPhone 6  16 GB  £539 

iPhone 6  64 GB £619 

iPhone 6 128 GB   £699

 

iPhone 6 plus  16 GB  £619  

iPhone 6 plus  64 GB   £699

iPhone 6 plus  128 GB   £789

 


In State preturile incep de la $749. Ca de obicei cum ne-a obisnuit apple. Scump, exagerat de scump pt nimic deosebit.

Prefer sa raman la prefer sa raman la xperia z1 compact al meu pt ca isi face treaba foarte bine :)

 


30ttqpt.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu calculez in felul urmator. Cate zile de munca imi ia sa platesc x$ pt telefon. Si iese ca nu se merita. 800$ e ori o chirie ori 2 luni de rata la o masina. Dar americanu' oricum scoate creditu pac pac :)


Memento Mori

Share this post


Link to post
Share on other sites

   

   Apple face o chestie destul de interesanta aici incercand sa-si ridice in slavi sistemul de oprerare, iOS. Vor sa ne arate ca pot fac pot face un telefon high class care sa faca fata competitiei fara probleme, dar folosind mult mai putine resurse. Daca toate flagshipurile iesite in aceasta perioada au specificatii gen: min quad-core 2.0 GHz cu 2-3GB ram ei vor sa ne arate ca se poate face treaba buna si cu un Dual-core 1.4 GHz si un gb ram. Si o fac destul de bine, sau cel putin pana acum au facut-o.

 

Poate ca au ei un produs bun pe care il impacheteaza foarte frumos, dar pe mine nu m-au convins. Pe langa faptul ca cer o suma de bani ridicol de mare mai esti si limitat cand vine vb de folosire device-ului. Poate la americani functioneza chestia asta, dar la noi nu prea. Daca tot dai peste 10 mil pe un telefon parca vrei sa ai acces la el, sa te joci putin cu el. Sa instalezi niste OS-uri, sa-ti pui niste aplicatii care nu le gasesti pe market-ul lor,...

 

Iphone 6 nu-mi ofera nimic in plus de ceea ce am deja pe z1 compact, ba dimpotriva ma limiteaza daca este sa compar


30ttqpt.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

În concluzie, este vai de el. :lol:

 

in unele puncte da... in altele nu

 

depinde de ce "nevoi" are fiecare 

 

Eu pariez 100$ ca mai mult decat 3 aplicatii (Camera / Email / Facebook) nu foloseste majoritatea 


Stai chill...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt multi care fac trecerea de la 5S la 6. De ce naiba stie. Pentru ca e shiny si e nou, logica de turma. Prefer sa nu fac parte din cercuri de genul.

 

Chiar vroiam sa-mi cumpar un nokia 3310 si sa intru intr-un apple store sa vad ce fata fac aia :)


Memento Mori

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt multi care fac trecerea de la 5S la 6. De ce naiba stie. Pentru ca e shiny si e nou, logica de turma. Prefer sa nu fac parte din cercuri de genul.

 

Chiar vroiam sa-mi cumpar un nokia 3310 si sa intru intr-un apple store sa vad ce fata fac aia :)

 

 

Eu pe langa un z1 compact folosesc si un 3310 pe care imi tin SIM-ul cel mai des folosit. Foarte bun telefon. Toti cand il vad fac o fata gen "wow mai exista asa ceva" dupa care mi-l cer sa se joace snake, tine 4 zile incarcat si cand ma anuta ca low batery mai tine o zi. plus ca nu tebuie sa-mi fac griji vreodata ca il scap. Dacavreti un telefon sa-l folositi doar ca un telefon the classic 3310 is the real deal :D

 

 

 

^^ cum sa arzi 3600 de bastoane minim.

Oricum, nici un telefon din lume n-ar rezista la sa ceva.

 

3310 ar rezista :)))


30ttqpt.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bun test pentru piata romaneasca... este sa scape cineva AiFon Seis in ceaunul de mamaliga... sa-l lase 10 minute sa fiarba si apoi sa scoata mamaliga, sa o taie cu atza (old school style) si sa vada daca mai merge.

 

Iphone 6 Mamaliga Test... trademark nFo


Stai chill...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest EboLLa

Uita-te la filmuletul ala johnake, dar uita-te atent ca e cam fake :) Cand incepe sa-l indoaie arata ora 2:26 si apoi dupa ce l-a indoit arata 1:59 :)

Ce iti e si cu publicitatea asta negativa. Apple a primit vreo 9 sesizari legat de chestia asta. Daca s-ar indoi chiar asa eu cred ca ar fi mai multe nu ? Mai ales ca doar in prima zi au fost vandute peste 4 milioane de bucati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Mai ales ca doar in prima zi au fost vandute peste 4 milioane de bucati.

 

alea sunt (pre)comenzile de pe eshop-ul lor. pana ajung 4 milioane de telefoane sa fie livrate si testate... mai dureaza

 

 

NGiNX, e o problemă reală. Nu e ceva inventat de concurență.

 

http://www.emag.ro/telefon-mobil-apple-iphone-6-16gb-silver-iphone-6-16-gb-silver/pd/DB51RBBBM/

 

3700 lei? WTF?!?

 

Prilej de bisnita... pentru oricine sta in Asia / SUA (unde preturile sunt in $ si nu exista tva / taxe atat de mari) 

 

Later Edit : PS. iphone-6-vs-nexus-4-haters.jpg


Stai chill...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...