Jump to content
johnake

Discuții despre politică

Recommended Posts

 Nu prea mai ești conectat la realitatea constănțeană,

 

am informatii din interior ;) 

sunt dispus sa pun pariu ca in urmatoarele 365 de zile nu va vedea interiorul unei celule ;) 


Stai chill...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In aceasta seara Monica va tine o conferinta de presa in care imi va face publica pozitia fata de turul II. Totodata, va prezenta un nou proiect pentru Romania care ne va tine impreuna. O puteti urmari in direct pe site-ul http://macoveipresedinte.ro incepand cu ora 18:30.


Stai chill...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Constat ca unii se uita toata ziua la Antena 3. :) Inteleg din link ca Badea s-a batut cu nu stiu cine si a luat bataie. Intr-adevar nu poate fi prea tare Badea. Oricum... trebuia sa-si vada de treburile lui si nu sa-si puna mintea cu un luptator campion.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu știu.

 

LE:

 

A ignora o miscare de strada cu peste zece mii de participanti indiferent cine i-a scos este un act de cenzura brutal si sinistru.  Sambata seara, timp de doua ore, intre orele 18.00, cand au inceput protestele anti-Ponta si 20.00, cand au atins apogeul, trei mari televiziuni de stiri s-au facut ca ploua.  Romania TV (postul controlat de Sebastian Ghita), Antena 3  si B1 TV nu si-au intrerupt programele cu obisnuitele breaking-news, altminteri declansate de orice fapt divers, ci au tratat alte subiecte. Doar Digi 24, Realitatea TV si ProTV si-au facut corect datoria fata de public. Cand informatia a explodat peste tot, fie au minimalizat protestele, fie le-au pus exclusiv pe seama opozitiei.

 

Continuarea pe: http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-18506953-informatii-evenimente-cenzurate-protestele-anti-ponta-inca-ceva.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

si un banc pe care l-am citit azi pe net:

 

Dupa alegeri, la sediul PSD vine unul si intreaba
portarul:
– As vrea sa vorbesc cu domnul presedinte al Romaniei, Victor Ponta.
Portarul ii raspunde politicos :
– Domnule, domnu’ Ponta nu e presedinte….
Omul pleaca si se reintoarce dupa o ora la poarta PSD:
– As vrea sa vorbesc cu domnul presedinte al Romaniei, Victor Ponta.
Portarul, usor nervos, ii raspunde:
– Bai, nene, Ponta nu e presedintele Romaniei…
Pleaca omul si dupa 10 minute vine iar zice:
– As vrea sa vorbesc cu domnul presedinte al Romaniei, Victor Ponta.
Portarul iritat de-a binelea, zbiara la el:
– Bai, nene, ti-am spus de o suta de ori ca
Ponta nu e presedintele Romaniei!!!
La care omul, cu gura pin’ la urechi:
– Stiu, frate, da’ nu ma pot satura sa aud asta!?"   

Share this post


Link to post
Share on other sites

ALEGERI PREZIDENȚIALE 2014. Votul din Diaspora, în atenția DNA

 

„În dosarul având ca obiect modul de organizare şi desfăşurare a votului din diaspora, la data de 18 noiembrie 2014, procurori ai Secţiei de urmărire penală şi criminalistică din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie au dispus începerea urmăririi penale sub aspectul săvârşirii infracţiunilor prevăzute de art. 297 Cod penal (abuzul în serviciu), art. 298 Cod penal (neglijenţa în serviciu) şi art. 385 Cod penal (împiedicarea exercitării drepturilor electorale).

 

Secţia de urmărire penală şi criminalistică a efectuat acte de urmărire penală constând în obţinerea de la Biroul Electoral Central şi Ministerul Afacerilor Externe a actelor oficiale relevante pentru documentarea cauzei.

 

La data de 4 decembrie 2014, constatând că faptele cu privire la care s-a început urmărirea penală sunt susceptibile de a fi încadrate şi în dispoziţiile art. 132 din Legea nr. 78/2000 privind prevenirea, descoperirea şi sancţionarea faptelor de corupţie, norme care atrag competenţa de investigare a Direcţiei Naţionale Anticorupţie, Secţia de urmărire penală şi criminalistică a dispus declinarea cauzei în favoarea acestei structuri”, a comunicat Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.

Sursa: http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Justitie/ALEGERI+PREZIDENTIALE+2014+Votul+din+Diaspora+in+atentia+DNA

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca as fi sigur ca DNA nu executa comenzi politice as putea sa spun ca face bine ce face. dar oricum ar fi... mai satura "setea de sange" a poporului sarman. macar atat sa avem, executii economice si politice, ca... pentru paine tot noi trebuie sa dam cu sapa. totusi... referitor la subiect, ar trebui sa se uite putin si in urma, la alegerile din 2009 cand votul din diaspora s-a facut dupa aceeasi lege. cu toate ca numarul celor care au votat a fost mult mai mic si atunci au fost romani care nu au putut ajunge la urne (asta este evidenta - se poate verifica pe google). si... exista banuieli ca s-a furat in draci (la Paris cel putin), DNA ar trebui sa vada cum sta treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites
daca as fi sigur ca DNA nu executa comenzi politice as putea sa spun ca face bine ce face

 

Așa este, e unealta malefică a lui Băsescu și compania prin care își elimină rând pe rând adversarii politici.

 

 

 

dar oricum ar fi... mai satura "setea de sange" a poporului sarman

 

Oricum ar fi, dacă vrei să trăiești într-un stat civilizat, trebuie să aduci corupția la un nivel foarte scăzut.

 

 

 

macar atat sa avem, executii economice si politice, ca... pentru paine tot noi trebuie sa dam cu sapa.

 

Dacă ai lăsa puțin raționalul să iasă la suprafață și ai extrage niște date relevante ai să vezi că în statele unde există corupție la un nivel scăzut, există economii sănătoase. Mă întristează faptul că românii nu realizează acest lucru și că încă sunt partizani cu comuniștii.

 

 

 

referitor la subiect, ar trebui sa se uite putin si in urma, la alegerile din 2009 cand votul din diaspora s-a facut dupa aceeasi lege

 

Da, trebuie anchetat și 2009, în contextul în care există probe și circumstanțe care să permită acest lucru. În 2014 totul a fost mult prea pe față și asta pentru ca PSD-ul încă se credea fanariot în țara proștilor. Se pare că românii au învățat din greșeli. (un om informat este un om puternic)

 

Eu într-un fel te înțeleg pe tine și utopia în care ai vrea să trăiești însă nu există binele deplin ci doar soluția de compromis care face ca lucrurile să meargă. Așa e și capitalismul, nu este un sistem perfect însă e cel mai funcțional dintre toate.

 

Pentru ca lucrurile să meargă pe un făgaș normal noi românii trebuie să vedem în politicieni niște unelte, niște angajați puși acolo ca să facă treabă. Asta ne lipsește: pragmatismul. Dar nu putem reprograma o gândire ce datează de sute de ani în câțiva zeci, chiar nu poți.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu am cont pe tracker,adio cont pe forum ? :) Sau am inteles gresit?

 

Tu într-o lună vei fi președinte, n-ar mai trebuie să te intereseze ce se întâmplă pe-aici :lol:

 

Sa te auda Donald Trump > :D<

 

 

@DonaldTrump M-A AUZIT, FIR-AR EA DE TREABĂ :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...